czwartek, 27 kwietnia 2023

Wniosek o "dane dla APP w toku prowadzonej procedury za pośrednictwem usług przeglądania/pobierania"

Aktualizacja: Informujemy, że kierowane do WSA w sprawie poniższych wniosków skargi zostały odrzucone.

Gminy sygnalizują otrzymanie wniosku w trybie IP rozpoczynającego się treścią:

"W nawiÄ…zaniu do art. 1 ust. 1 i 2 oraz art. 2 ustawy z dnia 6 wrzeÅ›nia 2001 r. o dostÄ™pie do informacji publicznej, w zwiÄ…zku z art. 67c ust. 1 i 3 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (dalej “ustawy o p.z.p.”), wnoszÄ™ o udostÄ™pnienie informacji publicznej z danych przestrzennych dla aktów planowania przestrzennego w toku prowadzonej procedury planistycznej, za poÅ›rednictwem usÅ‚ug przeglÄ…dania (WMS) i pobierania (WFS)"
 
Osoba wnioskujÄ…ca dodaje poniżej tej treÅ›ci obszerny "komentarz", jakoby urzÄ…d bÄ™dÄ…cy adresatem wniosku nie realizowaÅ‚ nakazanych prawem obowiÄ…zków. Kwestia oczekiwania od gmin udostÄ™pniania danych projektowych byÅ‚a już przedmiotem skarg w 2021 roku o czym pisaliÅ›my w sposób przystÄ™pny  TUTAJ.
 
Najważniejsza sprawa: nie ma takiego bytu jak "informacja publiczna z danych przestrzennych dla aktów planowania przestrzennego w toku prowadzonej procedury planistycznej". Są dane przestrzenne wchodzące w skład danych projektowych będących składnikiem dokumentacji sporządzanej podczas procedury planistycznej. Pytanie zatem czy na tak postawiony wniosek jest w ogóle możliwość udzielenia odpowiedzi?

Co istotne w kwestii udostÄ™pniania ww. danych wypowiedziaÅ‚ siÄ™ MRiT na stronie: 
Nie dość, że nie istnieje taki obowiązek, to nie są zdefiniowane zasady udostępniania danych przestrzennych innych niż APP (czyli uchwalony Akt Planowania Przestrzennego). Jest niby luźna zachęta i oczywiście wiele samorządów stara się poszerzać partycypację społeczną udostępniając różnego rodzaju platformy i serwisy do konsultacji prowadzonych prac.

WracajÄ…c jednak do meritum, wnioskowane dane przestrzenne z prowadzonej procedury planistycznej sÄ… skÅ‚adnikiem dokumentacji prac planistycznych i nie wykluczamy, że co do zasady caÅ‚ość dokumentacji planistycznej może podlegać udostÄ™pnieniu. Nie da siÄ™ jednak tego udostÄ™pnić poprzez usÅ‚ugi WMS i WFS. 
 
Dlaczego?
 
Osoba skarżąca po raz kolejny wybiórczo stosuje te przepisy prawa, które w oderwaniu od całej treści aktu wyglądają dla niewprawnego oka na logiczne. Przytoczone wyroki WSA odnoszą się natomiast do poprawności wykonania procedury planistycznej, a nie udostępniania danych projektowych za pomocą usług WMS i WFS.

Warto wskazać, że wielokrotnie podnoszono, iż art 67c ust 1 ustawy o PiZP stanowi jedynie o tworzeniu danych przestrzennych w toku procedury planistycznej, nie zaś o ich udostępnianiu. Tutaj istotny jest art 67c ust 2:
 
2. Zbiór podlega aktualizacji i udostÄ™pnianiu w ramach infrastruktury informacji przestrzennej najpóźniej w terminie 30 dni od dnia:
1) ogÅ‚oszenia w wojewódzkim dzienniku urzÄ™dowym aktu albo jego zmiany;
...
 
PodkreÅ›lamy, że termin 30 dni od przystÄ…pienia dotyczy jedynie obowiÄ…zku utworzenia danych, natomiast nie ma obowiÄ…zku ich publikować. Natomiast obowiÄ…zek publikacji dotyczy jedynie uchwalonego planu ("aktu", "APP") po ogÅ‚oszeniu go w dzienniku wojewódzkim lub gdy dotyczy studium to zgodnie z ust 2. 
 
Natomiast przytoczony w "wyjaśnieniach" do wniosku art 67c ust 3:

3. Organy, o których mowa w art. 67a ust. 1, udostÄ™pniajÄ… nieodpÅ‚atnie dane przestrzenne tworzone dla aktów, o których mowa w art. 67a ust. 2, za poÅ›rednictwem usÅ‚ug, o których mowa w art. 9 ust. 1 pkt 1–3 ustawy z dnia 4 marca 2010 r. o infrastrukturze informacji przestrzennej.

Również wskazuje wyraźnie, że mowa jest o APP (art 67a ust 2) czyli uchwalonych (zakończona procedura) aktach planowania przestrzennego w szczególności MPZP czy SKiUZP.
 
Przytoczony dalej zaÅ‚Ä…cznik nr 1 do rozporzÄ…dzenia  w sprawie zbiorów danych przestrzennych oraz metadanych w zakresie zagospodarowania przestrzennego definiuje "ZAKRES INFORMACYJNY I STRUKTURA DANYCH GROMADZONYCH W ZBIORACH DANYCH PRZESTRZENNYCH" a nie "Zakres udostÄ™pnianej informacji...".
 
Wspomniany dalej par 11 ust 1 rozporzÄ…dzenia w sprawie wymaganego zakresu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego definiuje dobrze PaÅ„stwu znany zakres dokumentacji planistycznej, a nie metody jej udostÄ™pniania za pomocÄ… usÅ‚ug, a dane przestrzenne stanowiÄ… uÅ‚amek zawartoÅ›ci dokumentacji.  
Przy okazji warto przypomnieć, że par. 12 ust. 2 wskazuje:
2. Dokumentacja prac planistycznych, o której mowa w § 11 ust. 1, w odniesieniu do projektów planów miejscowych sporzÄ…dzanych lub zmienianych na podstawie uchwaÅ‚y o przystÄ…pieniu do sporzÄ…dzania lub zmiany planu miejscowego podjÄ™tej przed dniem 24 grudnia 2024 r. może być prowadzona w postaci papierowej.
 
Jak zatem udzielić odpowiedzi na wniosek?
 
Przede wszystkim zachęcamy do kierowana zapytań w tej sprawie do Ministerstwa, które obecne przepisy wytworzyło i powinno zdać sobie sprawę z faktu, że pozostawiło samorządy same w walce z tego rodzaju celowymi działaniami spekulacyjnymi. Wniosek jest niezasadny
 
Propozycję odpowiedzi na wniosek znajdą Państwo w najbliższym czasie w systemie e-mapa po zalogowaniu w sekcji komunikaty.