Koniec roku pozwala na podsumowanie wdrożeń i rozwoju technologii e-Gmina, z której korzysta 75% gmin w Polsce. Jedno z ostatnich wdrożeń zostało wykonane w Urzędzie Miasta Mława. W ramach wdrożenia został utworzony system informacji przestrzennej mlawa.e-mapa.net z modułem iMPA. Portal mapowy posiada moduł iGeoPlan służący do obsługi miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego (m.in. generowanie wypisów i wyrysów), a wszystkie plany zostały zwektoryzowane.
Ostatni rok to również praktyczne zastosowanie nowych przepisów w zakresie publikowania danych dot. planowania przestrzennego, które wprowadziły m.in. konieczność tworzenia plików APP (GML). By ułatwić ich generowanie i sprawdzanie poprawności uruchomiliśmy specjalny serwis wspomagający tworzenie i walidację plików GML APP: e-mapa.net/app. Za jego pomocą użytkownicy stworzyli ponad 1800 plików oraz zweryfikowali poprawność APP 3900 razy.
Warto podkreślić, że stale rośnie wykorzystanie aplikacji iMPA (Internetowy Manager Punktów Adresowych), co widać m.in. po statystykach zasileń rejestru PRG. W 2021 roku zostało wykonane 35599 zasileń dla 1515 gmin, w trakcie których dodano lub zmieniono ponad 680 tys. punktów adresowych. Wyrażamy zadowolenie, że nasza aplikacja od lat cieszy się największym na rynku zaufaniem użytkowników.
Globalny wzrost wykorzystania oprogramowania widać również po statystykach dotyczących m/in obsługi zgłoszeń w zakresie wsparcia i pomocy technicznej (m.in. wprowadzenia nowych planów, propozycji nowych funkcjonalności, pytań i zgłoszeń problemów), których w roku 2021 było niemal 12 700, co stanowi wzrost o prawie 30% w stosunku do 2020.
W 2021 roku uzupełniliśmy e-mapę o możliwość roboczego dodawania własnych danych przestrzennych w popularnych formatach, dzięki czemu każdy użytkownik może przeglądać swoje:
- usługi WMS
- dane w DXF
- dane w SHP (Esri SHAPE)
- dane w GeoTIFF
bez konieczności posiadania zaawansowanego oprogramowania desktopowego GIS.
Na pierwszą połowę roku 2022 mamy już zaplanowane dla Państwa wiele zmian i nowych funkcji, które z pewnością okażą się przydatne w pracy z danymi przestrzennymi.
Na sam koniec pragniemy przypomnieć tylko niektóre z wielu przydatnych modyfikacji w portalach mapowych oraz modułach dziedzinowych, które zostały wprowadzone na przestrzeni ostatniego roku:
- Nowe narzędzia do pobierania danych z usług GUGIK
- Oglądaj w polska.e-mapa.net miejsce z dowolnej przeglądarki map
- Nowa wersja modułu "Oferta sprzedaży działek"
- Otwieranie widoku z e-mapy w Google Earth
- Nowe funkcje pomiaru
- Nowe funkcjonalności w module przystąpień
- Zmiany w module przystąpień
- Rozbudowa walidatora APP
- Wyświetlanie własnych plików Geotiff