czwartek, 15 lutego 2024

Podsumowanie seminarium on-line z zakresu MPZP

13 lutego na platformie Zoom odbyło się webinarium dla pracownic i pracowników urzędów miast i gmin, które poświęcone było wykorzystaniu systemu e-mapa w realizacji zadań samorządu – szczególnie w zakresie zagospodarowania przestrzennego.

W telekonferencji wzięło udział ponad 700 osób z całej Polski. Łącznie zarejestrowało się ponad 1000 osób, co jest dla nas rekordową liczbą.

Podczas pierwszej części spotkania omówiono kwestie Infrastruktury Danych Przestrzennych (dr hab. inż Waldemar Izdebski), możliwości technologii eGmina, wyjaśniono problematykę oraz poziomy informatyzacji planów miejscowych, a także przybliżono etapy publikacji zbiorów (Karolina Turska) oraz kwestie zmian w prawie (Zbigniew Malinowski).

Następnie przedstawiono temat przygotowania i zarządzania zbiorami APP dla planów i studium. Zaprezentowano w jaki sposób w systemie e-gmina wykonuje się czynności dotyczące przygotowania i publikacji danych z zakresu zagospodarowania przestrzennego – od wprowadzenia informacji o przystąpieniu do planu, przez generowanie plików GML do umieszczenia w dzienniku wojewódzkim, a kończąc na podpisaniu zbioru APP i publikacji w usłudze pobierania (Grzegorz Pająk).

Na koniec przedstawione zostały istotne kwestie merytoryczne i technicznie oraz różnice pomiędzy usługami przeglądania (WMS) oraz pobierania (WFS) oraz dokładnie omówiono usługi pobierania ATOM i WFS (Michał Kursa).

W czasie całego spotkania uczestnicy zadali kilkaset pytań, na które na bieżąco staraliśmy się odpowiadać. Udostępniamy najistotniejsze z nich: POBIERZ PYTANIA I ODPOWIEDZI.

Pełna relacja wydarzenia dostępna jest na geoforum.pl.

Całe Webinarium zostało nagrane i jest udostępnione na naszym kanale YouTube.

Dziękujemy wszystkim za liczny udział i aktywne uczestnictwo!