piątek, 17 maja 2024

Podstawy prawne w wydawanych dokumentach

W związku z pojawiającymi się pytaniami o prawidłowe podstawy prawne aktów przywoływanych w wydawanych dokumentach, chcielibyśmy przybliżyć najważniejsze reguły dotyczące tych zapisów.

Ze względu na ciągłe zmiany wynikające z nowelizacji aktów prawnych i podejmowania ustaw zmieniających zachodzi konieczność modyfikacji wzorców dokumentów wydawanych przez systemy dziedzinowe dla samorządów. Wprowadziliśmy do systemu zmienne, które pozwalają na sprawną aktualizację oznaczeń podstaw prawnych. Dzięki temu gdy tylko pojawia się informacja o nowym dzienniku urzędowym, możemy automatycznie zaktualizować ją we wszystkich dokumentach. W oznaczeniach dzienników urzędowych stosujemy zasady zapisu przedstawione w rozporządzeniu z dnia 20 czerwca 2002 r. w sprawie „Zasad techniki prawodawczej”.

Oznaczenie dzienników urzędowych formułuje się w postaci: 

„((skrót nazwy dziennika urzędowego) poz. … i … , z … r. poz. … oraz z … r. poz. … )”. 

W przypadku tekstu jednolitego (co będzie miało miejsce w przypadku większości ustaw stanowiących podstawę prawną wydawanych aktów normatywnych) nie stosuje się dodatkowo skrótu „t.j.” – wskazujemy tylko rok, z którego pochodzi Dziennik Ustaw.

Przywołując dziennik urzędowy aktu prawnego podajemy:

1) pozycję oraz, w razie potrzeby, rocznik dziennika urzędowego, w którym ogłoszono akt – jeżeli akt nie był nowelizowany;

Przykład:

Rozporządzenie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 21 lipca 2021 r. w sprawie ewidencji miejscowości, ulic i adresów (Dz. U. z 2021 r. poz. 1368)

2) pozycję oraz, w razie potrzeby, rocznik dziennika urzędowego, w którym ogłoszono zarówno pierwotny tekst tego aktu, jak i akty zmieniające ten akt – jeżeli akt był nowelizowany, a nie ogłoszono jego tekstu jednolitego;

Przykład:

Ustawa o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich (Dz. U. z 2022 r. poz. 1700, z 2023 r. poz. 289 i 1860)

3) rocznik oraz pozycję dziennika urzędowego, w którym ogłoszono ostatni tekst jednolity aktu – jeżeli ogłoszono tekst jednolity;

Przykład:

Prawo budowlane (Dz. U. z 2024 r. poz. 725)

4) rocznik oraz pozycję dziennika urzędowego, w którym ogłoszono tekst jednolity, oraz dziennika urzędowego, w którym ogłoszono akty zmieniające tekst jednolity tego aktu – jeżeli ogłoszono tekst jednolity aktu, a był on nowelizowany.

Przykład:

Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2023 r. poz. 977, 1506, 1597, 1688, 1890, 2029 i 2739) lub (Dz. U. z 2023 r. poz. 977 z późn. zm. )

Zgodnie z § 158. ust. 5 ww. rozporządzenia, w przypadku aktu prawnego, który ma więcej niż 5 zmian można stosować zapis "z późn. zm.". Jeśli zmian było mniej, wszystkie pozycje powinny zostać wymienione.

§ 158. ust. 5

Jeżeli liczba zmian aktu normatywnego, do którego następuje odesłanie, albo jego tekstu jednolitego jest większa niż pięć, można nie wymieniać roczników oraz pozycji dzienników urzędowych, w których ogłoszono te zmiany, a poprzestać jedynie na podaniu pozycji oraz, w razie potrzeby, rocznika dziennika urzędowego, w którym ogłoszono pierwotny tekst tego aktu albo jego ostatni tekst jednolity z dopiskiem „z późn. zm.”, po którym zamieszcza się odnośnik.