środa, 25 października 2023

Nowość na na portalach e-mapa.net - zaawansowane wyszukiwanie działek

Od dzisiaj, na portalach e-mapa.net jest dostępne dla wszystkich użytkowników nowe, zaawansowane wyszukiwanie działek ewidencyjnych. Ta unikalna funkcjonalność pozwala na znacznie bogatsze wyszukiwania i selekcję działek według rozszerzonych kryteriów.

Oprócz standardowego wyszukiwania wg danych administracyjnych i numeru działki do systemu dodano następujące możliwości:

  • podanie przedziałów powierzchni geometrycznej,
  • wyszukanie na podstawie wskazanego zakresu przestrzennego,
  • wyboru preferowanego kształtu (współczynnika foremności) geometrycznego nieruchomości.

Po wybraniu z menu pozycji Szukanie zaawansowane, w nowym oknie wskazujemy interesujące nas parametry, a następnie po wybraniu przycisku wyszukaj odpowiednie działki zostaną oznaczone na mapie oraz wyświetlone na liście. 

Załóżmy sytuację, w której chcemy znaleźć odpowiednią działkę pod zabudowę jednorodzinną. Zaczniemy od wskazania przybliżonej lokalizacji oraz np. podania parametrów dotyczących oczekiwanej powierzchni działki. 

Otrzymamy dość dużo wyników, z czego część będą stanowić działki o kształtach uniemożliwiających sensowną zabudowę. Warto wtedy dodać kolejny parametr definiujący kształt działki. Zakładając, że działka budowlana zazwyczaj ma kształt bardziej kwadratowy (foremny w przypadku wielokątów) możemy wprowadzić dodatkowe ograniczenie, co pokazano na ilustracji poniżej.

Na tej podstawie otrzymujemy wynik uwzględniający wymagane przez nas kryteria. Dzięki temu jesteśmy w stanie zaoszczędzić czas, który należałoby poświęcić na znalezienie idealnej dla nas działki.
 
 
Dodatkowo możemy zapisać identyfikatory wyszukanych działek do pliku tekstowego, co pozwoli na ich szybkie ponowne odnalezienie. Co więcej, działki są automatycznie oznaczone narzędziem selekcji i możemy np. podzielić się ze znajomymi generując link z gotowym widokiem w portalu polska.e-mapa.net.