poniedziałek, 11 września 2023

Kod QR w zawiadomieniach iMPA - sprawdź lokalizację adresu na mapie

Niemal każdy budujący swój wymarzony dom prędzej czy później wystąpi do urzędu o nadanie nowego numeru adresowego. Taki wniosek kierowany jest do urzędu miasta lub gminy celem rozpatrzenia i dodania nowego obiektu adresowego w bazie ewidencji miejscowości ulic i adresów.

Statystycznie 3 na 5 takich wniosków trafi do oprogramowania internetowy Manager Punktów Adresowych. Chcemy przypomnieć, że zawiadomienie - czyli dokument potwierdzający nadanie adresu i jaki wnioskodawca otrzyma w odpowiedzi na wniosek posiada unikalną cechę - pozwala na wyświetlenie lokalizacji adresu w portalu mapowym bezpośrednio na naszym telefonie.

W prawym dolnym rogu dokumentu znajduje się kod QR (Quick Response code), który można zeskanować za pomocą kamery w telefonie lub tablecie. Umożliwi to otworzenie linku przekierowującego do lokalizacji punktu na e-mapie konkretnej gminy. Po przejściu do mapy użytkownik może nie tylko sprawdzić gdzie położony jest punkt adresowy, ale także wyświetlić dodatkowe warstwy tematyczne oraz podkłady mapowe.

Przedstawiona funkcja może okazać się szczególnie przydatna gdy wnioskodawca wystąpił o nadanie kilku numerów porządkowych na jednej działce - zakodowane współrzędne jednoznacznie wskazują położenie punktu, co pozwala uniknąć wątpliwości, dla którego budynku wydano zawiadomienie.