W związku z powtarzającym się pytaniem:
Czy przy wygenerowaniu nowego GML APP pozostanie również pierwotny indywidualny identyfikator? Zgodnie z przepisami raz nadany identyfikator nie może ulec zmianie.
i wątpliwości, które pojawiły się na niedawnym spotkaniu z zakresu mpzp, zwracamy uwagę na treść następujących zapisów z rozporządzenia ws. zbiorów danych przestrzennych oraz metadanych w zakresie zagospodarowania przestrzennego:
|
§ 4.1 |
|
§ 5.1 |
Należy w tym miejscu rozróżnić dwa rodzaje identyfikatorów - identyfikator zbioru oraz identyfikatory obiektów znajdujących się w tym zbiorze (AktPlanowaniaPrzestrzennego, RysunekAktuPlanowaniaPrzestrzennego, DokumentFormalny).
a) W pierwszym przypadku (o którym mowa w § 4.1) identyfikator ma postać
- przestrzeni nazw PL.ZIPPZP.<numer>
- oraz kodu <jpt>-<rodzaj>.
Pierwsza część to identyfikator zbioru danych widoczny w rejestrze EZiUDP, który został nadany po zgłoszeniu zbioru do GUGiK i dla danej jednostki jest stały i niezmienny. Druga część składa się z identyfikatora jednostki tj. 6 pierwszych znaków kodu TERYT oraz rodzaju zbioru (MPZP lub SUIKZP).
Przykładowy identyfikator zbioru danych dla mpzp dla miasta Otwock będzie miał następującą formę:
PL.ZIPPZP.7449/141702-MPZP
Wszystkie składowe identyfikatora zbioru danych na każdym etapie istnienia APP będą więc niezmienne.
b) Identyfikator obiektu (§ 5.1) składa się z elementów:
- PL.ZIPPZP.<numer>/<jpt>-<rodzaj> (przestrzeń nazw, czyli identyfikator zbioru z pkt. a)
- <id lokalny> identyfikator lokalny
- <wersja> identyfikator wersji obiektu
Przykładowy identyfikator obiektu AktPlanowaniaPrzestrzennego dla planu w zbiorze danych mpzp dla Otwocka:
PL.ZIPPZP.7449/141702-MPZP/LX.652.22/P1/20220303T000000
Identyfikator lokalny oraz identyfikator wersji są nadawane przez dostawcę danych. W systemie e-mapa zgodnie z rekomendacją z dokumentu Specyfikacja danych „Planowanie przestrzenne” przy tworzeniu identyfikatora lokalnego wykorzystywane są numery uchwał przyjmujących dany akt planowania, a dla identyfikatora wersji - wartość elementu poczatekWersjiObiektu (data i czas) zgodnie ze schematem RRRRMMDDTHHMMSS. Taka konwencja gwarantuje niezmienność i unikalność identyfikatorów w zbiorze, co jest wymogiem rozporządzenia.
Jednocześnie zapis w § 5.1 wyraźnie wskazuje, że identyfikator ten jest nadawany w chwili włączenia obiektu do zbioru danych. Dane APP na etapie projektowania (uchwalone przystąpienie) lub przyjęcia (podpisany plik GML wysłany do dziennika wojewódzkiego) nie należą do zbioru.
Czy dokument elektroniczny GML dla uchwalonego APP włączany do zbioru danych APP to ten sam dokument, który stanowił załącznik do uchwały przyjmującej APP?
Nie. Podpisany dokument elektroniczny GML z finalnymi danymi przestrzennymi dla APP stanowiący załącznik do uchwały przyjmującej APP nie podlega modyfikacji. [...] Do zbioru danych APP należy włączyć kolejną wersję dokumentu elektronicznego GML
Tak więc do zbioru nie trafiają dane APP publikowane w dzienniku, ale ich nowa (uzupełniona) wersja. Wynika z tego wprost inna zawartość dokumentu, w tym inna wartość identyfikatora wersji opartego na czasie utworzenia/modyfikacji obiektu, jak również możliwe jest nadanie nowego identyfikatora lokalnego. I dopiero po włączeniu danych do zbioru pojawia się wymóg niezmienności lokalnego id.
Podsumowując:
Z przepisów nie wynika żaden wymóg, by identyfikator lokalny oraz identyfikator wersji obiektu APP w zbiorze były takie same jak identyfikatory danych obiektu na wcześniejszym etapie przed włączeniem do tego zbioru. Niezmienna musi być jedynie przestrzeń nazw czyli identyfikator zbioru.