Koniec roku to czas podsumowań, chcielibyśmy więc przedstawić statystyki dotyczące tegorocznych wdrożeń i rozwoju technologii e-Gmina, z której korzysta ponad połowa gmin w Polsce.
Jedno z najbardziej kompleksowych wdrożeń zostało wykonane w mieście Starogard Gdański. W ramach stworzonego systemu informacji przestrzennej – mstarogardgdanski.e-mapa.net – udostępnione zostały dane z następujących modułów:
- iMPA – dane dotyczące numeracji adresowej oraz nazewnictwa ulic, placów i innych obiektów;
- iGeoPlan – dane dotyczące zagospodarowania przestrzennego w postaci wektorowej;
- iRMK – informacje o działkach stanowiących mienie komunalne;
Jest to jeden z 37 samorządów, które w 2024 roku wykonały publikację miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego w zaawansowanej postaci wektorowej. 38 gmin uruchomiło natomiast moduł iMPZP publikujący plany w formie rastrowej. Dzięki intensywnym działaniom na koniec roku już niemal połowa Polski posiada zinformatyzowane plany miejscowe wraz z uruchomioną publikacją usług sieciowych w technologii eGmina.
W 2024 gminy opublikowały w technologii e-gmina ponad 1000 nowych planów, z czego ponad połowa została zwektoryzowana, a aktualna sumaryczna liczba planów miejscowych opublikowanych we wszystkich portalach to ponad 30 000. Mapa lokalizująca wdrożenia w gminach z podziałem na wersje wektorowe i rastrowe prezentowana jest poniżej:
Wszystkie gminy korzystające z technologii iMPZP/iGeoPlan podpisały elektronicznie i udostępniły ponad 2300 zbiorów APP (MPZP i SUIKZP), a w przygotowanym przez nas serwisie e-mapa.net/app zwalidowano 34 000 plików GML.
Warto podkreślić, że rośnie również grono użytkowników aplikacji iMPA (Internetowy Manager Punktów Adresowych) - w ub. roku dołączyło do niego 24 gminy. Intensywne wykorzystanie systemu widać też po statystykach zasileń rejestru PRG. W 2024 roku zostało wykonanych ponad 32 700 zasileń dla ponad 1500 gmin. Wyrażamy zadowolenie, że nasza aplikacja od lat cieszy się największą popularnością na rynku i stałym zaufaniem użytkowników.
Popularność naszego oprogramowania widać również po statystykach dotyczących obsługi zgłoszeń w zakresie wsparcia i pomocy technicznej (m.in. wprowadzenia nowych planów, propozycji nowych funkcjonalności, pytań i zgłoszeń problemów), których w tym roku było niemal 14 000 (czyli ok. 40 dziennie, wliczając dni wolne od pracy).
Na sam koniec pragniemy przypomnieć co istotniejsze nowe funkcje i modyfikacje w portalach mapowych oraz modułach dziedzinowych, które zostały wprowadzone na przestrzeni ostatniego roku:
- wyszukiwanie działek po podziale nieruchomości,
- wyznaczanie obszaru dostępnego w zdefiniowanej odległości od punktu,
- eksport listy adresów znajdujących się wewnątrz markera razem z ich współrzędnymi,
- porównanie w Panelu porównawczym dwóch archiwalnych ortofotomap,
- łatwiejsza identyfikacja punktów załamania działki dzięki możliwość wyświetlenia na mapie oznaczeń numerowych punktów,
- rozbudowa grupy Hydrografia o nowe warstwy, pozwalające śledzić aktualną sytuację powodziową'
- nowa warstwa, która przedstawia środki rzutów zdjęć lotniczych dostępnych w państwowym zasobie geodezyjnym i kartograficznym,
- nowa warstwa z mapami historycznymi, pochodzącymi z projektu Atlas Fontium.