W odniesieniu do trwającej od pewnego czasu kampanii zapytań do gmin w trybie dostępu do informacji publicznej, o której pisaliśmy wcześniej znany jest już prawdopodobny finał. W kolejnym kroku wnioskodawca przesłał już do wielu urzędów informację, jakoby prowadził badania na temat stanu usług i opracował wyniki tych badań. Oczywiście wyniki badań są "zatrważające".
Wersja krótka dla niecierpliwych:
Użytkownicy systemów e-mapa.net z modułami iGeoPlan lub iMPZP powinni wiedzieć, że:
- nie musicie Państwo odpisywać już nic na przesłaną informację,
- niezależnie od treści i daty zawartych umów mają Państwo zrealizowane zgodnie z prawem i obowiązującymi standardami technicznymi wszystkie wymagania wynikające z ustaw i rozporządzeń,
- Geo-System Sp. z o.o. realizuje w ramach usługi wsparcia i nadzoru szereg czynności, co jest wyczerpująco opisane na stronie: https://www.punktyadresowe.pl/index.php?strona=oferta,
- nawiązując do kierowanych wniosków - wszystkie Państwa zbiory i usługi były i są zgłoszone poprawnie i ujawnione przez GUGiK w ewidencji zbiorów i usług danych przestrzennych. Taka sytuacja ma miejsce od co najmniej 2013 r. kiedy wykonywaliśmy pierwsze zgłoszenia zbiorów,
- usługi mimo różnych uwag i prób udowadniania działają prawidłowo. Celowy dobór wadliwych narzędzi mających udowodnić tezę tego nie zmieni.
[szczegóły w dalszej części wpisu]
Wersja rozbudowana:
Osoby zainteresowane zachęcamy do zapoznania się z poniższą analizą błędów popełnionych przez osobę badająca usługi i wyjaśnień: co, dlaczego i w którym miejscu zrobione źle oraz jak faktycznie samemu sprawdzić czy usługi działają. Część pierwsza dotyczy metadanych (usług wyszukiwania) a druga część dotyczy usług prezentacji rysunków planów (usług przeglądania WMS).
I) Usługi wyszukiwania (metadane)
Sugerowany przez wnioskodawcę Walidator na stronie http://walidator.geoportal.gov.pl/MetadataValidator/
powstał wiele lat temu, na długo przed publikacją obecnego
rozporządzenia oraz wprowadzenia plików GML/APP dla planów. Nie ma on
dedykowanego profilu do sprawdzania poprawności zbiorów danych ani usług dot. zagospodarowania przestrzennego. Posiada on jedynie ogólne profile ISO i
INSPIRE.
Niemniej jednak walidator ten potwierdza poprawność metadanych dla usługi wyszukiwania w profilach ISO i INSPIRE, co pokazano na zrzucie:
Jeśli chcą Państwo samodzielnie sprawdzić usługę wyszukiwania, której adres jest zgłoszony przy każdym zbiorze MPZP i Studium to informujemy, że usługa wyszukiwania (CSW) funkcjonuje pod adresem
https://metadane.podgik.pl/geonetwork/srv/pol/csw, natomiast jej metadane dostępne są pod adresem:
Do ww. walidatora należy pobrać bezpośrednio XML z metadanymi przez bezpośredni link do pliku XML:
Zwracamy przy tym uwagę, że Ministerstwa Rozwoju i Technologii, a dokładniej Departament Planowania Przestrzennego udostępnił na swoich stronach (
https://www.gov.pl/web/zagospodarowanieprzestrzenne/narzedzia) dwa narzędzia służące do sprawdzania poprawności metadanych oraz zbiorów danych przestrzennych w odniesieniu do aktualnie obowiązujących regulacji w temacie zagospodarowanie przestrzenne.
Są to:
Nie ma dedykowanych narzędzi służących do sprawdzania usług publikujących ww. zbiory danych.
Zapisany plik XML umieszczamy w centralnym polu i wybieramy z listy "metadanych zbioru danych APP" i klikamy sprawdź.
Można też pobrać prosty raport w postaci pliku txt:
Plik o nazwie nowogrod_b62cd5d5-e173-4d63-af43-3090ae00a084.xml i identyfikatorze = b62cd5d5-e173-4d63-af43-3090ae00a084 w dniu 2022-05-19_17-00 jest zgodny z Załącznikiem nr 2 Zakres informacyjny i struktura metadanych infrastruktury informacji przestrzennej w zakresie zagospodarowania przestrzennego do rozporządzenia Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 26 października 2020 r. w sprawie zbiorów danych przestrzennych oraz metadanych w zakresie zagospodarowania przestrzennego.
Adres serwisu: https://www.gov.pl/zagospodarowanieprzestrzenne
Adres usługi walidacji: https://aplikacje.gov.pl/app/gov_xml_validator
Pliki APP pobrane ze strony z wykazem planów walidują się poprawnie w walidatorze online oraz we wtyczce QGIS:
II) Usługi przeglądania (WMS)
- GIOŚ nie jest właściwym merytorycznie organem odpowiedzialnym
za tematykę zagospodarowania przestrzennego w Polsce,
- sama platforma
posiada błędy uniemożliwiające skorzystanie z podłączanych usług.
na etapie dodawania do przeglądarki GIOŚ jest poprawnie wczytywany (widać listę warstw zawartych w usłudze):
Natomiast w momencie próby dodania którejś z warstw do mapy pojawia
się błąd. Wynika on jednak z faktu, że narzędzie GIOŚ próbuje wysłać
zapytanie pod adres:
(ww. sprawdzenia można dokonać w narzędziach deweloperskich w każdej przeglądarce na zakładce Sieć/Network)
Jest to niepoprawne działanie portalu GIOŚ, który z nieznanych przyczyn modyfikuje
adres podłączonej usługi i odpytuje własny serwer GIOŚ, a nie serwer Geo-System z planami, co
powoduje że warstwa nie może zostać dodana i wyświetlona.
Prawidłowe zapytanie i adres w tym przypadku to:
i jego wywołanie zwraca rysunek wybranego planu.
Zatem jak sprawdzić poprawność usługi WMS, np
https://mpzp.igeomap.pl/cgi-bin/141215 ?
Można skorzystać z najpopularniejszych rozwiązań na rynku jak np. darmowy pakiet QGIS w którym nie występują takie problemy i usługi działają tam poprawnie - widoczne są zasięgi oraz rysunki planów, działa informacja o obiekcie dotycząca zakresu przestrzennego poszczególnych planów (zarówno w formacie html jak i xml):
Usługi działają również w rozwiązaniach komercyjnych takich jak portal ArcGIS Online firmy ESRI:
Oczywiście usługi działają również w Geoportalu krajowym, który potrafi bezproblemowo wyświetlić zawarte w nich informacje:
Działają również w samym portalu e-mapa, która standardowo wykorzystuje usługę przeglądania WMS jako źródło dla warstwy planów/studium widocznej na mapie:
Reasumując, użycie wadliwych narzędzi pomiarowych z dużym prawdopodobieństwem da nam niewłaściwe wyniki - wie o tym każdy geodeta. Jeśli dotarli Państwo aż dotąd, to dziękujemy za poświęcony czas i pozostajemy do dyspozycji w przyszłości. :)