wtorek, 31 maja 2022

Nowe zapytanie tym razem o adresy

Szanowni Państwo, w związku z kolejną falą zapytań, tym razem dotyczącą numeracji adresowej (temat 1.5. "Adresy") jesteście Państwo tym razem proszeni o zgłoszenie zbioru EMUIA do EZiUDP. Pod wnioskiem jest też 4-punktowy zestaw zarzutów i po raz kolejny domniemanych naruszeń. 

Odpowiedź na ten wniosek, ze względu na personalizację w zakresie adresów usług, będzie dostępna dla Państwa po zalogowaniu w aplikacji iMPA jako nowy komunikat.

Odnosząc się do podanych pod wnioskiem rzekomych wątpliwości stwierdzamy, że przytoczone argumenty, w przypadku skierowania wniosku do użytkowników aplikacji iMPA firmy Geo-System świadczą o zwyczajnym braku zainteresowania wnioskowaną tematyką lub o wręcz złej woli wnioskodawcy. Jak wyjaśnimy poniżej, wnioskodawca nie sprawdził przedkładanych zarzutów, a jedynie przygotował kolejne ogólne pismo z zamiarem wysłania do setek gmin.

[aktualizacja 8.06.2022]  

We wnioskach pojawia się "post scriptum" na ostatniej stronie m.in. z fragmentami informacjami o walidowaniu plików i odniesieniami do odpowiedzi na skargę do Ministra Rozwoju i Technologii. Z tego wszystkiego istotne jest, że skarga na Głównego Geodetę Kraju została oddalona jako bezzasadna przez MRiT.

 

W dalszej części wpisu szczegółowe omówienie punktów:


Ad 1)

Po pierwsze, nie wiemy, skąd posiadana przez wnioskodawcę wiedza o rzekomej praktyce udostępniania zbiorów EMUiA. Wnioskodawca nie przedstawił źródła tej wiedzy lub np. badań w tym temacie. Samorządy udostępniają prawidłowe usługi zgodnie z par 11 rozporządzenia EMUiA, ich adresy są publicznie dostępne w EZiUDP.

Rozporządzenie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 21 lipca 2021 r. w sprawie ewidencji miejscowości, ulic i adresów w załączniku nr 3 pn. "SPECYFIKACJA USŁUG PRZEGLĄDANIA I POBIERANIA DOTYCZĄCYCH UDOSTĘPNIANIA DANYCH EWIDENCJI MIEJSCOWOŚCI, ULIC I ADRESÓW" określa szczegółowo treść i formę informacji zwracanych w ramach zapytania GetFeatureInfo w usłudze przeglądania (WMS):

Dla warstwy "Punkty adresowe" zakres informacji zawarty jest w tabeli:

oraz w postaci odpowiedniego schematu XML:

Informujemy, że w przypadku usług WMS publikowanych przez system iMPA i zgłoszonych do Ewidencji zbiorów i usług danych przestrzennych prowadzonej przez GUGiK twierdzenia wnioskodawcy nie mają zastosowania ponieważ:
  1. usługi publikowane z iMPA poprawnie obsługują format text/xml w ramach parametru QUERY_FORMAT zapytania GetFeatureInfo;
  2. treść odpowiedzi na ww. zapytania jest zgodna z przywołanym na wstępie rozporządzeniem.
Poniżej przykładowe wywołanie usługi publikowanej w ramach systemu iMPA dla zapytania GetFeatureInfo w formacie text/xml:
oraz odpowiedź na to zapytanie:

Jak widać usługa prawidłowo odpowiada na zapytanie o text/xml i w tym formacie prezentuje wynik, w którym znajdują się wszystkie wymagane pola określone w rozporządzeniu tj.
  •  NAZWA_GMINY,
  • ID_GMINY,
  • NAZWA_MIEJSCOWOSCI,
  • ID_MIEJSCOWOSCI,
  • NAZWA_ULICY,
  • ID_ULICY,
  • NUMER_PORZADKOWY,
  • KOD_POCZTOWY,
  • DATA,
  • ID_IIP.
Zgodne są również odpowiedzi dotyczące warstw dla miejscowości, ulic i placów.

Usługa pobierania (zapytanie GetFeature WFS) posiada taka sama strukturę jak odpowiedź GetFeatureInfo przy WMS:
i także w tym przypadku usługi pobierania z iMPA są zgodne z regulacjami zawartymi w rozporządzeniu - przykładowe zapytanie:


Podsumowując: wysyłanie wniosków o takiej treści do gmin korzystających z systemu iMPA świadczy albo o braku wiedzy wnioskodawcy i niesprawdzeniu przez niego faktycznej zgodności usług, albo o świadomej próbie wprowadzenia w błąd pracowników urzędu i kierowaniu bezpodstawnych zarzutów w złej wierze.
 

Jak sprawdzić samemu?

Mogą Państwo samodzielnie sprawdzić usługę dla własnej gminy biorąc jej adres ze strony Ewidencji zbiorów i usług danych przestrzennych:

lub podstawiając TERYT danej jednostki do adresu:
https://www.punktyadresowe.pl/cgi-bin/emuia/{6-znakowy-TERYT-gminy}

Usługę można następnie podłączyć do e-mapy:
w kolejnym kroku należy wskazać dowolny obiekt z dodanej usługi - miejscowość, ulicę lub punkt adresowy:
a w okienku Informacje o obiekcie wybrać przycisk XML przy sekcji o nazwie Internetowy Manager Punktów Adresowych, co spowoduje otwarcie w nowym oknie wywołania GetFeatureInfo w formacie text/xml.

Ad 2)

Zarzut jest niezrozumiały, gdyż praktycznie wszystkie zbiory EMUiA były zgłoszone w latach 2013-2014 - konieczne było uzyskanie numeru ZIPIN w celu prawidłowego wygenerowania metadanych i zasilania PRG. Na tę chwilę wszystkie usługi dla użytkowników iMPA zgłoszone do EZiUDP są zgodne z wymaganiami rozporządzenia w sprawie EMUiA (co wyjaśniono w AD 1).

Ad 3)

brak komentarza na temat tych "badań".

Ad 4) 

Analogicznie jak w przypadku zapytań o zbiory MPZP, wszelkie zarzuty są w trybie przypuszczającym i mają na celu wywołać uczucie lęku i niepewności. Możecie Państwo zapytać swoich radców, jakie widzą zagrożenia.