czwartek, 12 czerwca 2025

Możliwość promocyjnego uruchomienia usług WMS i WFS dla RCN

W związku z faktem, że niektóre powiaty mają spory problem z uruchomieniem w posiadanej technologii usług WMS/WFS zgodnych z wymogami Rozporządzenia Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 27 lipca 2021 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków pragnę poinformować, że nasza firma ma w ofercie narzędzie rozwiązujące ten problem

Moduł iGeoRCN współpracuje z posiadaną przez powiat technologią, a transfer informacji można zautomatyzować w oparciu o format wymiany GML, dzięki czemu możecie pozostać przy prowadzeniu rejestru w swoim oprogramowaniu, natomiast całą część internetową włącznie z obsługą wniosków rzeczoznawców i osób fizycznych może obsługiwać nasze oprogramowanie, włącznie z płatnościami obsługując w pełni cały proces.
Takie rozwiązanie z powodzeniem od lat działa w wielu, przykładowo można np. wejść na stronę:
https://gizycki.e-mapa.net/start/
i kliknąć w kafelek "Mapa cen nieruchomości", żeby zobaczyć jak działa interfejs szukania z mapy.


W przypadku zainteresowania i pytań prosimy o kontakt.

wtorek, 10 czerwca 2025

Komentarz do pisma KN-IUP.81.32.2025 Zastępcy GGK z dnia 4 czerwca 2025

Szanowni Państwo,

w związku z pytaniami wynikającymi z pisma Zastępcy Głównego Geodety Kraju w sprawie rejestru cen nieruchomości informuję, że:

powiaty prowadzące Rejestr Cen Nieruchomości w oprogramowaniu iGeoRCN mają zrealizowany komplet usług, zawierających wymagany prawem zakres informacji i funkcjonalności.

Wszystkie usługi są zgłoszone do Ewidencji Zbiorów i Usług Danych Przestrzennych, co można sprawdzić pod linkiem. Nasi klienci są zatem tylko biernym adresatem tego pisma.

Niemniej, warto jednak pokreślić, że pismo jest potrzebne, gdyż wskazuje pozostałym powiatom istotne kwestie, które jak pokazał ostatni czas są często niedopowiedziane, mylone, a czasem nawet ktoś świadomie wprowadza powiaty w błąd.

Korzystając z okazji podkreślę cztery istotne kwestie:

1) Usługi RCN należy posiadać i zgłaszać do EZiUDP – miałem okazję widzieć już różnego rodzaju stanowiska, czy to producentów oprogramowania, czy samych organów, które – świadomie lub nie – prowadzą do błędnej konkluzji. GUGiK określa, że prawidłowe tematy danych przestrzennych to 1.6 i 3.2.

2) W danych RCN, a tym bardziej w usługach RCN, nie ma danych osobowych o czym Zastępca GGK wyraźnie przypomina. Powiem więcej – w usługach RCN nie ma de facto obiektów ze zbioru RCN

3) Celem usług jest zupełnie coś innego – mają wizualizować lokalizacje transakcji wraz z zestawieniem parametrów, takich jak m.in. adres serwisu www oraz id wewnętrzne transakcji, które mają umożliwić wywołanie sklepu z gotowym zamówieniem, np:

https://minski.rciwn.pl/index.php?identyfikatory=40024881,40033896&token=1749190355117

Pojawiające się w wypowiedziach przedstawicieli powiatów wątpliwości co do zachowania dyscypliny finansów publicznych powinny mieć przeciwny zwrot – nie uruchamiając usług z możliwością zakupu, powiaty, w pełni świadomie, ograniczają wpływy z tego tytułu, co może być uznane za uszczuplanie przychodów. Wtedy rzeczywiście zarzut dotyczący niedochowania dyscypliny finansów publicznych może być zasadny.

4) Dobrze, że takie pismo wyszło z GUGiK, bo do tej pory – poza nieliczną korespondencją  – nie dało się zauważyć jasnego stanowiska urzędu, który powinien co najmniej od 2022 roku położyć nacisk na powstawanie w powiatach stosownych usług. Być może zmiany na stanowisku kierowniczym w GUGiK-u przywrócą dbałość o jakość usług.

 


Z poważaniem
Zbigniew Malinowski
Prezes Zarządu Geo-System Sp. z o.o.

Z pełną treścią pisma ZGGK można zapoznać się po kliknięciu na miniaturę.

poniedziałek, 9 czerwca 2025

Panel zarządzania usługami w e-mapie – łatwiejsza nawigacja i szybszy dostęp do modułów

Wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom, na e-mapie wprowadziliśmy panel zarządzania  dostępnymi modułami i najważniejszymi informacjami, który przyspieszy codzienną pracę i ułatwi poruszanie się po portalu. Nowa strona startowa została zaprojektowana z myślą przede wszystkim o wygodzie użytkowników – zarówno tych, którzy odwiedzają portale okazjonalnie, jak i tych, którzy korzystają z nich regularnie.

 

Aby wyświetlić stronę, na pasku narzędzi należy wybrać ikonę Moduły -> 

Uruchomiona zostanie specjalna podstrona, na której użytkownik ma dostęp do wszystkich aktywnych w danej jednostce modułów. Dzięki czytelnemu układowi i intuicyjnemu menu, wyszukiwanie potrzebnych informacji jest jeszcze łatwiejsze.

W zależności od rodzaju jednostki samorządu terytorialnego dostępne są:

  • portal mapowy,
  • ekoportal,
  • usługi sieciowe, 
  • mapa cen nieruchomości,
  • rejestr urbanistyczny,
  • portal geodety,
  • portal ePODGiK.


piątek, 6 czerwca 2025

10. edycja Konferencji w Jachrance już za nami

W dniach 4–6 czerwca 2025 r. odbyła się 10 Konferencja Techniczna pt. "Nowoczesne technologie w prowadzeniu PODGiK", podczas której uczestnicy dyskutowali o nowoczesnych metodach automatyzacji pracy, wykorzystaniu usług sieciowych, a także o stanie i jakości danych ewidencji gruntów i budynków.


Tegoroczna konferencja rozpoczęła się tradycyjne od warsztatów, w trakcie których omówione zostały nowe funkcjonalności technologii e-mapa oraz nowe narzędzia do prowadzenia GeoAnkiet. Dodatkowo omówiono szereg zagadnień technicznych dotyczących podpisów kwalifikowanych, plików PDF oraz obsługi prac geodezyjnych.


Drugiego, głównego, dnia konferencji zaraz po rozpoczęciu i przywitaniu zaproszonych gości najbardziej wyczekiwanym punktem było ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w plebiscycie użytkowników technologii iGeoMap/ePODGiK na "Najlepszy PODGiK".
W tegorocznej edycji laureatami do 5000 prac rocznie zostali:
• I miejsce – powiat włodawski
• II miejsce – powiat międzychodzki
• III miejsce – powiat węgrowski
W kategorii powyżej 5000 prac rocznie: 
• I miejsce – powiat wołomiński
• II miejsce – powiat wejherowski
• III miejsce – powiat pruszkowski
 
Wyróżnienia za 25-letnie prowadzenie zasobu geodezyjnego z wykorzystaniem systemu informacji o terenie GEO-MAP otrzymały powiaty pruszkowski i wołomiński, a powiat miński otrzymał wyróżnienie za wdrażanie innowacyjnych elementów technologii e-mapa.
 
Podczas sesji referatowych i paneli dyskusyjnych poruszano kwestie związane z m.in.

  • zastosowaniem AI w geodezji,
  • jakością danych EGiB i prawidłowym udostępnianiem usług sieciowych,
  • analizą wybranych tematów o charakterze technicznym z kontroli WINGiK
  • przekrojowym spojrzeniem na kontrole WINGiK przeprowadzone w latach 2020-2024,
  • doświadczeniami z zakupu danych RCN przez osobę fizyczną,
  • dyskusją na temat zmian przepisów dotyczących stabilizacji punktów granicznych. 

Ponadto przedstawiono wybrane wyroki WSA dotyczące zagadnień geodezyjnych, charakterystykę prac geodezyjnych na kolei oraz przykłady zastosowania technik mediacyjnych w codziennej pracy urzędnika.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Pełna relacja z wydarzenia dostępna jest na Geoforum.pl

 

poniedziałek, 2 czerwca 2025

Podsumowanie miesiąca – maj 2025 r.

W maju suma wszystkich odwiedzin na portalach e-mapa wyniosła 2,4 mln. Rekordową liczbę odsłon odnotował portal polska.e-mapa.net, który w tym miesiącu odwiedzono ponad 541 tys. razy. Po raz pierwszy przekroczony został próg pół miliona odsłon – dziękujemy! Sumaryczny wykres odwiedzin za ostatni rok przedstawiono poniżej:

W tym miesiącu na polska.e-mapa.net oraz we wszystkich portalach gminnych udostępniliśmy warstwę z mapą glebowo-rolniczą, pozyskaną z zasobów PZGiK. W związku z ankietą MRiT przypomnieliśmy jak można sprawdzić statystyki odwiedzin na e-mapie, a także opublikowaliśmy odpowiedź Ministerstwa Klimatu i Środowiska w sprawie możliwości wyeksportowania danych z aplikacji "Wykaz", która zostanie wyłączona z końcem czerwca.

środa, 14 maja 2025

Aktualizacja rejestru dokumentów środowiskowych o dane archiwalne

W związku z uruchomieniem przez naszą firmę modułu stanowiącego alternatywę dla działającej w ramach EKOPORTAL-u aplikacji Wykaz”, czyli zamykanego od 30 czerwca 2025 r. ministerialnego serwisu do prowadzenia wykazu dokumentów środowiskowych, 27 marca br. złożyliśmy wniosek do ministerstwa z prośbą o udostępnienie informacji dotychczas zgromadzonych w serwisie, w celu ich ponownego wykorzystywania w uruchamianych w poszczególnych gminach aplikacjach.

8 maja otrzymaliśmy odpowiedź, że „aplikacja »Wykaz« nie posiada funkcjonalności umożliwiającej eksportowania publikowanych danych o dokumentach zawierających informację o środowisku i jego ochronie” dla całej bazy danych prowadzonej przez ministerstwo.
Wiemy jednocześnie, że jako użytkownicy systemu ministerstwa, macie Państwo możliwość wyeksportowania (maksymalnie do 100 rekordów do jednego pliku) wprowadzonych przez Państwa danych. Obecnie jest to jedyna możliwość uzupełnienia oferowanego przez nas modułu o wcześniejsze dokumenty środowiskowe.

Z odpowiedzi wynika, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska jest w trakcie opracowywania nowego narzędzia, które umożliwi w przyszłości wyeksportowanie danych zgromadzonych w aplikacji „Wykaz”. Nie wiadomo jednak kiedy możemy spodziewać się takiej funkcjonalności. 

Korzystając z okazji przypominamy, że każdy z naszych klientów, posiadających już moduł iGeoDecyzje, otrzymał również możliwość wprowadzania dokumentów o środowisku i jego ochronie. 



czwartek, 8 maja 2025

Ankieta MRIT dotycząca POG i Rejestru Urbanistycznego

W związku z ankietą zorganizowaną przez MRIT dotycząca Planu Ogólnego Gminy i Rejestru Urbanistycznego, o czym m.in. napisało Geoforum.pl:

https://geoforum.pl/news/35944/resort-rozwoju-pyta-aby-zoptymalizowac-prace-nad-rejestrem-urbanistycznym

oraz wieloma Państwa pytaniami o statystyki odwiedzin przypominamy, że statystyki miesięczne  odwiedzin w portalach w technologii e-mapa.net są dostępne publicznie bez potrzeby logowania się.

Wystarczy wybrać narzędzie "Pomoc i opis systemu" (ikona znaku zapytania na pasku narzędzi), a następnie "Statystyka odwiedzin".


Nie ma możliwości wygenerowania statystyk dziennych, dlatego na cele ankiety wystarczy wyznaczyć dzienną maksymalną liczbę odwiedzin za pomocą średniej dziennej z dostępnych statystyk. Nie będzie ona odbiegać od wartości maksymalnej w danym miesiącu więcej niż 10%.





poniedziałek, 5 maja 2025

Mapa glebowo-rolnicza we wszystkich portalach e-mapa

Na polska.e-mapa.net oraz we wszystkich portalach gminnych udostępniliśmy warstwę z mapą glebowo-rolniczą, pozyskaną z zasobów PZGiK. Opracowane w nowym schemacie aplikacyjnym dane są dostępne dla obszaru całej Polski.

Warstwa dostępna jest w grupie Rolnictwo i leśnictwo. Aby wyświetlić szczegółowe dane dla wybranej lokalizacji należy kliknąć na mapie narzędziem Identyfikacja (ikonka "i" na pasku narzędzi).


Podsumowanie miesiąca – kwiecień 2025 r.

W kwietniu suma wszystkich odwiedzin na portalach e-mapa wyniosła 2,3 mln. Nasz najpopularniejszy portal – polska.e-mapa.net – w tym miesiącu odnotował prawie 476 tys. odsłon. Sumaryczny wykres odwiedzin za ostatni rok przedstawiono poniżej:

 
Przypominamy o trwającej rejestracji na jubileuszową 10 edycję Konferencji Technicznej pt.: „Nowoczesne technologie w prowadzeniu PODGiK”. Konferencja odbędzie się w Centrum Konferencyjnym Warszawianka w Jachrance w dniach 4-6 czerwca 2025 r. – więcej szczegółów TUTAJ.

Trwa także kolejna edycja plebiscytu na „Najlepszy PODGiK pracujący w technologii iGeoMap/ePODGiK”. Do 30 maja 2025 r. do godziny 15:00 każdy użytkownik technologii iGeoMap/ePODGiK może przyznać punkty w skali od 0 do 10 ośrodkom, w których zgłaszał elektronicznie prace geodezyjne w okresie od 2 czerwca 2024 r. do 30 maja 2025 r. Wyniki głosowania podane zostaną do wiadomości podczas konferencji.


wtorek, 29 kwietnia 2025

Pytania i uwagi do raportu PZP-1

W związku z zapytaniami dotyczącymi nowego formularza PZP-1 opublikowanego przez GUS przypominamy, że sprawozdanie PZP-1 generowane w systemie e-mapa.net ma charakter pomocniczy. Układ i forma poszczególnych elementów nie musi odzwierciedlać w 100% wyglądu nowego formularza opublikowanego przez GUS na dany rok.

Istotnie pozostaje, że prezentowane są wybrane działy i pola, które dotyczą tylko i wyłącznie danych numerycznych danych prowadzonych i przechowywanych w systemie e-mapa.net. Nie będzie w nim np. oceny skutków finansowych, trybu procedury sporządzania planów czy też w tym roku szczegółowych informacji na temat POG (na 31.12.2024 r. żadna gmina nie uchwaliła POG).

Reasumując, pomocnicze sprawozdanie PZP-1 udostępniane w systemie e-mapa.net zawiera wszystkie informacje, jakie mogą zostać wygenerowane automatycznie na podstawie danych prowadzonych w systemie. Dotyczy to głownie działów: 3, 7, 8, 9, 10, 11, 12.


piątek, 18 kwietnia 2025

Życzenia wielkanocne

Szanowni Państwo,

z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych składamy najserdeczniejsze życzenia spokoju, radości oraz wiosennej energii do realizacji wszystkich planów i przedsięwzięć.

Niech ten wyjątkowy czas przyniesie Państwu wiele rodzinnego ciepła, optymizmu i pomyślności – zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym.

Zespół Geo-System


 

wtorek, 1 kwietnia 2025

Podsumowanie miesiąca – marzec 2025 r.

W marcu po raz pierwszy w historii liczba wyświetleń portali e-mapa przekroczyła 2,5 mln! Pobity został również rekord odwiedzin portalu polska.e-mapa.net z lutego – w tym miesiącu było to prawie 484 tys. odsłon. Sumaryczny wykres odwiedzin za ostatni rok przedstawiono poniżej:

W marcu przeprowadziliśmy kolejne badanie usług oraz zbiorów MPZP, SUIKZP i POG. W porównaniu do poprzedniej styczniowej analizy nastąpił minimalny wzrost średniej oceny – z 7,18 do 7,19. Z innych zmian warto zwrócić uwagę na stały wzrost zgłoszeń zbiorów dotyczących planów ogólnych. Więcej szczegółów TUTAJ.

Zorganizowaliśmy także seminarium on-line na temat zagospodarowania przestrzennego oraz nowych rozwiązań i narzędzi w serwisach e-mapa. Relację oraz nagranie spotkania można znaleźć TUTAJ

Ruszyła rejestracja na jubileuszową 10 edycję Konferencji Technicznej pt.: „Nowoczesne technologie w prowadzeniu PODGiK”, która odbędzie się w Centrum Konferencyjnym Warszawianka w Jachrance w dniach 4-6 czerwca 2025 r.

W kolejnych wpisach przybliżyliśmy Państwu następujące tematy:

 

 

czwartek, 27 marca 2025

Startuje rejestracja na 10 Konferencję Techniczną „Nowoczesne technologie w prowadzeniu PODGiK"

Serdecznie zapraszamy Państwa na jubileuszową 10 edycję Konferencji Technicznej pt.: „Nowoczesne technologie w prowadzeniu PODGiK”. Konferencja odbędzie się w Centrum Konferencyjnym Warszawianka w Jachrance w dniach 4-6 czerwca 2025 r.

Będzie to jednocześnie okazja do podsumowania ostatnich 35 lat działalności firmy, a także 20-lecia działania serwisu Geoforum.pl

Zapisy i szczegóły związane z konferencją dostępne są na stronie internetowej:

https://geo-system.com.pl/35lat/

Konferencja przeznaczona jest dla osób chcących poszerzyć swoją wiedzę o nowoczesnych technologiach stosowanych do automatyzacji prowadzenia zasobu i jego udostępniania w Internecie. 

Podczas tegorocznej konferencji planowane są panele tematyczne traktujące o:

  • wykorzystaniu sztucznej inteligencji w geodezji,
  • funkcjonowaniu technologii informatycznych do prowadzenia zasobu,
  • zarządzaniu i kontroli danych zasobu,

a także warsztaty szkoleniowe z zakresu technologii Geo-System.

O szczegółowych zagadnieniach poruszanych w trakcie konferencji poinformujemy w najbliższym czasie.


Koszt konferencji z noclegiem, wyżywieniem i wszystkimi materiałami wynosi:
• 1000,00 zł + 23% VAT w przypadku zakwaterowania w pokoju dwuosobowym,
• 1400,00 zł + 23% VAT w przypadku pokoju jednoosobowego.

Ruszyła także kolejna edycja plebiscytu na „Najlepszy PODGiK pracujący w technologii iGeoMap/ePODGiK”. Do 30 maja 2025 r. do godziny 15:00 każdy użytkownik technologii iGeoMap/ePODGiK może przyznać punkty w skali od 0 do 10 ośrodkom, w których zgłaszał elektronicznie prace geodezyjne w okresie od 2 czerwca 2024 r. do 30 maja 2025 r. Wyniki głosowania podane zostaną do wiadomości podczas konferencji.

poniedziałek, 24 marca 2025

Podsumowanie seminarium on-line o zagospodarowaniu przestrzennym

21 marca na platformie Zoom odbyło się webinarium dla pracowników urzędów miast i gmin na temat zagospodarowania przestrzennego oraz nowych rozwiązań i narzędzi w serwisach e-mapa.

Spotkanie poprowadził prezes Zbigniew Malinowski. Rozpoczął od omówienia kwestii związanych z aktualnym stanem prawnym oraz stanem prac legislacyjnych. Przybliżył także wyniki najnowszego badania zbiorów i usług danych przestrzennych. Następnie przedstawił narzędzie umożliwiające prezentację planu ogólnego gminy w serwisie mapowym oraz moduł iGeoWnioski, umożliwiający przeprowadzenie konsultacji społecznych. Dalsza część prezentacji była poświęcona nowym narzędziom i funkcjonalnościom w portalach e-mapa oraz alternatywie dla Ekoportalu, który działa tylko do końca czerwca.
 
Podczas seminarium przybliżono także tematy związane z planowaniem przestrzennym, które w ostatnim czasie pojawiły się na Geoforum.pl oraz wyniki ankiety reformie planistycznej (Oliwia Horbaczewska). Poruszono również temat różnic w powierzchni geometrycznej i geodezyjnej działki (Rafał Władziński).

W czasie spotkania uczestnicy mieli możliwość zadawania pytań, na które na bieżąco staraliśmy się odpowiadać. Udostępniamy najistotniejsze z nich: POBIERZ PYTANIA I ODPOWIEDZI.

Całe Webinarium zostało nagrane i jest już udostępnione na naszym kanale YouTube.

Dziękujemy wszystkim za liczny udział i aktywne uczestnictwo!



poniedziałek, 17 marca 2025

Czy odmowa nadania punktu adresowego powinna mieć formę decyzji?

Minister Rozwoju i Technologii rozpatrzył negatywnie petycję w sprawie wprowadzenia do Prawa geodezyjnego i kartograficznego obowiązku wydania decyzji administracyjnej w wypadku odmowy pozytywnego załatwienia wniosku o ustalenie numeru porządkowego oraz określenia sankcji dyscyplinującej ustalenie numeru porządkowego dla nieruchomości zabudowanej.

W ocenie autora petycji ustawodawca nie przewidział kontroli administracyjnej wykonywania zadania własnego gminy, jakim jest ustalenie numeru porządkowego, oraz sankcji za brak jego realizacji. Podniósł również, że brak konieczności wydawania decyzji negatywnych nie daje możliwości sądownictwu administracyjnemu sprawdzania prawidłowości działania administracji samorządowej w tym zakresie.

Minister nie przychylił się do tej argumentacji. W odpowiedzi wskazał, że co prawda analizowane przepisy nie nakładają na wójta (burmistrza lub prezydenta miasta) obowiązku wydania decyzji odmawiającej nadania numeru porządkowego, niemniej jednak odmowa dokonywana jest w trybie czynności materialno-technicznych poprzez zawiadomienie właścicieli nieruchomości o tej odmowie. 

Zgodnie z art. 47a ust. 5 ustawy Pgik wójt (burmistrz, prezydent miasta) ustala numery porządkowe z urzędu lub na wniosek zainteresowanych i zawiadamia o tych ustaleniach właścicieli nieruchomości lub inne podmioty uwidocznione w ewidencji gruntów i budynków, które tymi nieruchomościami władają. Zatem zgodnie z powyższym, organ zawiadamia osoby zainteresowane o sposobie załatwienia tego rodzaju sprawy – także negatywnym.

Minister podkreślił także, że zawiadomienie o odmowie nadania numeru porządkowego lub brak jakiejkolwiek odpowiedzi ze strony organu – jeśli wnioskodawca nie zgadza się z rozstrzygnięciem – można potraktować jako bezczynność organu polegającą na niewypełnieniu obowiązku określonego w art. 47a ust. 5 ustawy Pgik. Z kolei taka sytuacja otwiera wnioskodawcy drogę do złożenia skargi do sądu administracyjnego na bezczynność w przedmiocie ustalenia numeru porządkowego budynku.

Z pełną treścią pisma można zapoznać się TUTAJ.

piątek, 14 marca 2025

Bezpłatne seminarium on-line: Zagospodarowanie przestrzenne i nie tylko – nowości w technologii eGmina

 

21 marca organizujemy bezpłatne seminarium on-line pt.: 

Zagospodarowanie przestrzenne i nie tylko – nowości
w technologii eGmina

Seminarium będzie prowadzone przez zespół Geo-System odpowiedzialny za wdrażanie i obsługę tematów związanych z zagospodarowaniem przestrzennym. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 10:00 na platformie Zoom. Przewidywany czas trwania spotkania to ok. 2 godziny.

Podczas spotkania poruszymy następujące kwestie:

  1. Aktualny stan prawny i najnowsze informacje.
  2. Przegląd istotnych artykułów Geoforum.pl i omówienie wyników ankiety o reformie planistycznej.
  3. Nowe funkcje w serwisach e-mapa.
  4. Moduł iGeoWnioski do obsługi wniosków APP wraz z formularzem dla obywateli – prezentacja funkcjonalności.
  5. Podgląd i wyłożenie projektu POG – przykład rozwiązania.
  6. Ekoportal tylko do czerwca – co w zamian?

Udział w seminarium jest bezpłatny, konieczna jest jedynie wcześniejsza rejestracja na wydarzenie. Formularz zapisów jest dostępny pod adresem:

REJESTRACJA NA SEMINARIUM 

Po rejestracji, każdy z uczestników otrzyma, na podany podczas rejestracji adres e-mail, automatyczną wiadomość z potwierdzeniem rejestracji wraz z szczegółami wydarzenia i linkiem do seminarium.

Rejestracja na seminarium oznacza, że użytkownik zapoznał się i wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych oraz akceptuje politykę prywatności dostępną na stronie https://polska.e-mapa.net/rodo/.

W przypadku pytań prosimy o kontakt na adres geo-system@geo-system.com.pl.

środa, 12 marca 2025

Badanie usług oraz zbiorów MPZP, SUIKZP i POG - monitoring #19

12 marca przeprowadzono kolejny monitoring zbiorów i usług danych przestrzennych z tematu zagospodarowanie przestrzenne. W porównaniu do poprzedniej styczniowej analizy nastąpił minimalny wzrost średniej oceny - z 7,18 do 7,19.

Z innych zmian należy wymienić stały wzrost zgłoszeń zbiorów dotyczących planów ogólnych. Nadal jednak istnieje bardzo duża grupa gmin (ok. 540 czyli ponad 20%), które takiego zbioru nie zgłosiły, co pozwala wnioskować, że nawet nie zaczęły prac nad POG. Biorąc pod uwagę szacunki ministerstwa o czasie na opracowanie planu ogólnego wynoszącym ok. 18 miesięcy, stawia to pod znakiem zapytania realność uchwalenia planu w wymaganym przepisami terminie.