wtorek, 11 marca 2025

Badanie zależności między osadnictwem a czynnikami środowiskowymi w Karpatach

W czasopiśmie Catena ukazał się artykuł pt. "Relacje między osadnictwem a wybranymi cechami środowiskowymi w kontekście zagrożenia osuwiskowego w polskich Karpatach", w którego powstaniu mieli udział przedstawiciele naszej firmy – Michał Kursa i Zbigniew Malinowski.


Wraz z zespołem badaczy z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN w składzie: Przemysław Śleszyński, Małgorzata Kijowska-Strugała, Anna Bucała-Hrabia oraz Zofia Rączkowska szukali odpowiedzi na pytania:

  • Jaka część istniejącej zabudowy mieszkaniowej i mieszkańców znajduje się na terenach osuwisk i w ich bezpośrednim sąsiedztwie?
  • Które cechy środowiska mają największy wpływ na lokalizację zabudowy obszarach zagrożonych osuwiskami?
  • Czy lokalizacja nowych osiedli uwzględnia ryzyko osuwisk?

Obszar badania objął 24 gminy położone na terenie województw małopolskiego i podkarpackiego, w których mieszkają prawie 3 mln osób. Do przeprowadzenia analiz wykorzystano dane o zasięgu osuwisk z Systemu Osłony Przeciwosuwiskowej, dane z bazy BDOT10k, numeryczny modelu terenu oraz adresy nieruchomości powiązane z informacją o liczbie zameldowanych mieszkańców wg. rejestru PESEL.

Na tej podstawie ustalono, że:

  • wysoka gęstość zaludnienia i ograniczone możliwości zabudowy powodują osiedlanie się na obszarach zagrożonych osuwiskami;
  • 3,1% adresów znajduje się bezpośrednio na osuwiskach, a kolejne 13,6% w odległości do 100 m;
  • największy udział adresów zlokalizowanych na osuwiskach występuje w gminach Laskowa (13%), Lubenia (13%), Bircza (10%) i Niebylec (10%);
  • lasy, nachylenie stoków i powierzchnia osuwisk to kluczowe czynniki środowiskowe wpływające na lokalizację osadnictwa.

Artykuł dostępny jest TUTAJ.