czwartek, 3 lipca 2025

Pisma ws. kontroli jakości danych adresowych w EMUiA – ciąg dalszy

Dostaliśmy informacje, że w ostatnim czasie wpływają do Państwa kolejne pisma z Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii dotyczące kontroli jakości danych adresowych. Podobna kontrola miała miejsce jesienią ubiegłego roku – więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

Z pisma przewodniego dowiadujemy się, że skontrolowano kilkanaście zagadnień, m.in. identyfikatory ULIC i SIMC, zgodności nazw ulic i miejscowości z rejestrem TERYT, kody pocztowe oraz niepoprawne numery porządkowe. Zestawienie rozbieżności dla danej gminy należy pobrać z serwera FTP, zgodnie z załączoną instrukcją.

Podczas weryfikacji szczególnie warto zwrócić uwagę na pozycję "niepoprawne numery porządkowe". Kontrola ta zwraca wszystkie numery niezgodne z obecnie obowiązującym rozporządzeniem ws. ewidencji miejscowości, ulic i adresów, ale nie oznacza to, że wszystkie te adresy są błędne. Co więcej, w znakomitej większości są to adresy prawidłowe, które dalej mogą funkcjonować w ewidencji.

Przypomnijmy, że rozporządzenie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 21 lipca 2021 r. w sprawie ewidencji miejscowości, ulic i adresów wyklucza z użycia:
• małe litery,
• litery "I", "O", "Q",
• znaki specjalne, np. "-", "/".

Jeśli więc wskazane jako rozbieżności adresy były nadane wcześniej, na mocy rozporządzenia które dopuszczało użycie konkretnego znaku, to nie ma konieczności ich zmiany. Taką informację znajdziemy też w załączniku do pisma z GUGiKu.

Warto jednak zwrócić, że rozporządzenie z 2004 r. dopuszczało także możliwość zastosowania małej litery – w przypadku numeru nadanego na nieruchomości powstałej w wyniku podziału.

W przypadku wątpliwości lub jeśli w Państwa jednostce zostały wskazane inne rozbieżności zapraszamy do kontaktu na serwis@punktyadresowe.pl. Pomożemy w weryfikacji adresów i ustalenia dalszych działań.