piątek, 4 października 2024

Badanie usług oraz zbiorów MPZP, SUIKZP i POG - monitoring #16

Na początku października przeprowadziliśmy kolejne badanie zbiorów i usług danych przestrzennych z tematu zagospodarowanie przestrzenne. W porównaniu do poprzedniej analizy z sierpnia nastąpił zauważalny spadek średniej oceny - z 7,13 do 6,91. Może to być skutek uruchomienia nowych usług, ale o niskiej jakości.

Niemniej jednak liczba zgłoszonych zbiorów ciągle się zwiększa. Aktualnie spośród 2477 gmin jedynie 52 jednostki (spadek z 60) nie zgłosiło żadnego zbioru do ewidencji zbiorów i usług danych przestrzennych. 59 gmin posiada jeden zbiór, 1216 dwa zbiory, a 1150 trzy zbiory.


Zbiór dla planu ogólnego w momencie badania ma zgłoszonych już 1186 gmin, podczas gdy w sierpniu było to nieco ponad 1000 gmin. Oczywiście nadal ten wynik jest daleki od satysfakcjonującego - czas na uchwalenie planów ogólnych jest do końca 2025 r., a jak widać ponad połowa gmin nie zainicjowała nawet wstępnych prac, wiążących się ze zgłoszeniem nowego zbioru.

Wszystkich zbiorów dot. planowania przestrzennego jest już 5942 (wzrost o niemal 200), z czego 1389 z nich nie posiada żadnych usług (w większości są to zbiory dla POG). Wszystkie usługi - wyszukiwania, przeglądania i pobierania - posiada 4062 zbiorów (wzrost o 11).

W podziale na typ usługi sieciowej mamy 4173 usług wyszukiwania, 4528 usług przeglądania oraz 4285 pobierania (w tym 2264 usług ATOM i 2001 WFS).

Jak wspomniano średni wynik spadł. W rozbiciu na poszczególne przedziały punktowe zmniejszyła się grupa zbiorów z wynikami między 7 a 10 pkt., więcej jest natomiast zbiorów ocenionych na 5-7 pkt.:


W rozbiciu na rodzaj gminy oceny zbiorów wyglądają następująco:

Jak widać jest wyraźna różnica pomiędzy gminami wiejskimi a miastami - te pierwsze wypadają zdecydowanie lepiej. Przy czym warto zauważyć, że nawet na tle wszystkich gmin miejskich miasta na prawach powiatu (a wiec teoretycznie z większym budżetem i zasobami) wypadają najgorzej.

Ta różnica powiększa się jeszcze bardziej, gdy ocenimy jedynie same usługi pobierania:

Niemal 1/3 usług publikowanych przez największe miasta nie odpowiada lub działa nieprawidłowo - stąd ocena 0 punktów. A mniej niż 10% uzyskało najwyższą ocenę 5 pkt (usługa działa i zwraca podpisane zbiory danych APP).
Dokładnie odwrotnie wygląda to w gminach wiejskich: 30% uzyskało ocenę maksymalną, a jedynie 10% dostało 0 pkt.

Na podstawie adresów usług uwidocznionych w ewidencji zbiorów i usług oszacowaliśmy najpopularniejsze rozwiązania wykorzystywane przez gminy do publikacji zbiorów. Na wykresie przedstawiono dostawców, którzy udostępniają co najmniej 100 zbiorów: 
Z wynikami badania dla poszczególnych gmin można zapoznać się na stronie:
Po wybraniu danej jednostki zostanie zaprezentowana ocena sumaryczna, a po kliknięciu przycisku MPZP lub SUIKZP wyświetli się raport z ocenami cząstkowymi w rozbiciu na 3 typy usług: