Często pytają Państwo, a także otrzymują zapytania od mieszkańców, co zrobić w sytuacji, gdy w zewnętrznych portalach mapowych (np. Google Maps) oraz nawigacjach samochodowych brakuje aktualnych danych adresowych. W związku z tym, postaramy się przybliżyć ten temat i wyjaśnić, co dzieje się z punktami adresowymi oraz ulicami po wprowadzeniu do ewidencji, a także w jaki sposób dane migrują pomiędzy bazami.
Ewidencja miejscowości, ulic i adresów, zgodnie z ustawą prawo geodezyjne i kartograficzne, jest prowadzona w systemie teleinformatycznym. Daje to możliwość sprawnej integracji ze zbiorami i usługami innych instytucji. Dane dotyczące numeracji adresowej po wprowadzeniu do programu, z którego korzysta gmina, trafiają zgodnie z wymogami prawnymi do Państwowego Rejestru Granic (PRG). Schemat przekazywania danych można przedstawić w następujący sposób:
PRG to rejestr prowadzony na podstawie rozporządzenia z 10 stycznia 2012 r. w sprawie państwowego rejestru granic i powierzchni jednostek podziałów terytorialnych kraju. Zawiera dane dotyczące jednostek terytorialnego podziału kraju oraz jest miejscem gromadzenia adresów i ich lokalizacji przestrzennej. Z baz gminnych wykonywane są cykliczne zasilenia bazy PRG danymi adresowymi, które później są wykorzystywane do realizacji różnych zadań na poziomie krajowym. Dodatkowo, zgodnie z rozporządzeniem z 15 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad prowadzenia, stosowania i udostępniania krajowego rejestru urzędowego podziału terytorialnego kraju oraz związanych z tym obowiązków organów administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego, informacja o utworzeniu nowych obiektów przekazywana jest także do właściwego dla gminy Urzędu Statystycznego.
W tym momencie obowiązki dotyczące przekazywania danych, które spoczywają na gminie, są spełnione. Dane adresowe pojawią się w:
- gminnym portalu mapowym - bezpośrednio po dodaniu
- powiatowym portalu mapowym - po zasileniu PRG
- krajowym Geoportalu - po zasileniu PRG
- Google Maps, nawigacjach, innych portalach - w momencie aktualizacji przez właściciela danego serwisu
Jak widać najbardziej problematyczny jest ostatni punkt. Chociaż dane z PRG są powszechnie dostępne (bez opłat) i mogą być swobodnie wykorzystywane do aktualizacji portali mapowych, to nie ma gwarancji, że taki portal w ogóle korzysta z danych PRG, a dodatkowo częstotliwość aktualizacji zależy wyłącznie od właściciela danego serwisu.
Firmy mogą prowadzić własną bazę adresów, korzystać z danych projektu OpenStreetMap, opierać się na komercyjnej bazie adresów od innego dostawcy albo aktualizować dane na podstawie zgłoszeń użytkowników.
Co więc zrobić z brakującymi danymi? Jedyną dostępną możliwością jest zgłaszanie uwag bezpośrednio poprzez dany serwis - będzie to znak, że dane wymagają aktualizacji. Ani gmina, ani GUGiK, ani nasza firma nie mają wpływu na działania zewnętrznych podmiotów.
Sposób zgłaszania uwag może się różnić w zależności od dostawcy, natomiast na przykładzie Google Maps wygląda on następująco: po odszukaniu błędnej lokalizacji, w prawym dolnym rogu należy wybrać opcję “Prześlij opinię”.
Następnie kliknąć "Nieprawidłowa lokalizacja pinezki lub nieprawidłowy adres" i wskazać poprawne dane.
Następnie pozostaje poczekać na wprowadzenie zmian. Jak informuje Google, może to zająć do kilku dni. Procedura oraz czas realizacji zgłoszenia przez inne firmy może wyglądać inaczej. Zdarza się, że producenci nawigacji samochodowych aktualizują dane w cyklach miesięcznych, półrocznych, a nawet rocznych, więc nowe adresy mogą pojawiać się tam ze znacznym opóźnieniem.
W przypadku projektu OpenStreetMap pomocne mogą być informacje zamieszczone na stronie: Pl:Importowanie adresów,
można również zgłosić potrzebę aktualizacji na forum: Prośba o import adresów.