piątek, 9 grudnia 2022

Niepoprawne działanie walidatora APP na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii

W dniu dzisiejszym, w związku z zauważonym nieprawidłowym działaniem ministerialnego walidatora zbiorów APP, skierowaliśmy wniosek w trybie 241. KPA o poprawę funkcjonowania tego narzędzia. Obecne działanie narzędzia wykazuje błędy w prawidłowo skonstruowanych plikach GML, co może wprowadzać w błąd organy udostępniające te zbiory oraz potencjalnych użytkowników.

W drugiej części wniosku zwróciliśmy również uwagę na nieprawidłową - w naszej ocenie - informację dotyczącą usług pobierania dla danych APP i zbiorów APP na stronie: https://www.gov.pl/web/zagospodarowanieprzestrzenne/udostepnianie-danych.

Ministerstw ma 30 dni na odniesienie się do wniosku.




Treść wniosku poniżej:
 
Warszawa 9.12.2022 
Zbigniew Malinowski
Prezes Zarządu
Geo-System Sp. z o.o.
ul. Kubickiego 9/5
02-954 Warszawa 
 
 
Minister Rozwoju i Technologii 

Na podstawie art. 241 Kodeksu postępowania administracyjnego składam wniosek o poprawę danych oraz informacji publikowanych na stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju i Technologii:

1. w szczególności sposobu działania narzędzi „Walidator danych planistycznych”           (https://aplikacje.gov.pl/app/gov_xml_validator/#/) oraz „Wtyczka APP” (https://www.gov.pl/web/zagospodarowanieprzestrzenne/wtyczka-app), do których odnośnik umieszczono na stronie https://www.gov.pl/web/zagospodarowanieprzestrzenne/narzedzia, 
2. informacji o sposobie udostępniania danych i zbiorów APP na stronie https://www.gov.pl/web/zagospodarowanieprzestrzenne/udostepnianie-danych

Uzasadnienie 

1. Wskazane walidatory działają nieprawidłowo poprzez zgłaszanie komunikatów o błędach w badanych plikach APP, które to pliki wg mojej oceny są zgodne z wymogami rozporządzenia Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 26 października 2020 r. w sprawie zbiorów danych przestrzennych oraz metadanych w zakresie zagospodarowania przestrzennego oraz odpowiedniego schematu aplikacyjnego. Przy czym wyniki walidacji obu narzędzi są ze sobą niespójne – jeden walidator wskazuje w określonych przypadkach błąd, a w drugim ocena pliku jest pozytywna.

a) Walidator https://aplikacje.gov.pl/app/gov_xml_validator/#/ dla zbiorów APP, w których występują przynajmniej 2 obiekty APP z dokumentem formalnym typu zmiana, zgłasza błąd o treści: 
"Wartość atrybutu zmiana musi być równa liczbie dokumentów zmieniających akt planowania przestrzennego"
Tego typu błąd występuje tylko przy walidacji tym narzędziem. Walidacja wtyczką APP w programie QGIS dla tych samych plików nie zwraca takiego błędu i informuje o poprawnej walidacji. Również samodzielna walidacja pliku ze schematem XSD wykonana za pomocą
dostępnych bibliotek i programów do edycji XML (jak choćby Notepad++ z wtyczką XML
Tools) nie wykrywa problemu.
Przygotowaliśmy testowe pliki, pozwalające na replikację problemu: 
  • 1_plan_ze_zmiana.gml (pojedynczy APP z obiektem "DokumentFormalny" z asocjacją "zmienia" oraz "dokumentZmieniajacy" i atrybut "zmiana"=1 w obiekcie "AktPlanowaniaPrzestrzennego")
  • 2_plan_ze_zmiana_1992.gml (j.w.; obiekty o innych identyfikatorach)
  • 3_zbior.gml (zbiór APP zawierający w sobie APP 1 i 2) 
(pliki testowe utworzono na bazie przykładowych danych dla mpzp ze strony
Pliki 1 i 2 poprawnie przechodzą walidację, natomiast walidacja zbioru z pliku 3 skutkuje
zgłoszeniem ww. błędu.
Każdy APP posiada po jednej zmianie i każdy dokument wskazuje na inny APP, więc wg naszej oceny komunikat jest nieuzasadniony.

 

b) Walidator we wtyczce APP dla QGIS dla zbiorów danych APP, w których poszczególne akty mają różne skale i wynikające z tego rożne układy współrzędnych w elementach
"zasiegPrzestrzenny" oraz "ukladOdniesieniaPrzestrzennego" zgłasza błąd o treści:
"Błąd geometrii APP: Obrysy leżą poza granicami Polski. Sprawdź czy w pliku GML jest
prawidłowa definicja układu zgodnie ze standardem INSPIRE np:
srsName="http://www.opengis.net/def/crs/EPSG/0/2177"
Także w tym przypadku błąd ten sygnalizowany jest jedynie we wtyczce. Walidator na stronie gov.pl ani inne narzędzia nie pokazują tego typu problemu.
Ponownie test można przeprowadzić na plikach 
  • 1_plan_ze_zmiana.gml dane APP z rysunkiem w skali 1:1000 i właściwym dla niej układem 2000/8 (EPSG:2179)
  • 2_plan_ze_zmiana_1992.gml dane APP z rysunkiem 1:10 000, zatem zastosowano układ 1992 (EPSG:2180)
  • 3_zbior.gml zbiór 1 + 2 
Tu również walidacja pierwszego i drugiego pliku z APP we wtyczce QGIS jest poprawna, ale już walidacja zbioru z pliku 3 skutkuje opisanym błędem.
Plany istniejące w gminach tworzone są/były w różnych skalach, również w skali 1:10 000,
dlatego wydaje się jak najbardziej dopuszczalne, by zbiór zawierał obiekty z reprezentacją
geometryczną w różnych układach (zgodnie z § 3. 4 rozporządzenia) i nie powinno to być
sygnalizowane jako błąd.

 W związku z powyższym wnoszę o sprawdzenie działania obu walidatorów i wprowadzenie w nich odpowiednich poprawek lub ewentualnie o wskazanie, na czym polegają błędy w testowych plikach GML (z odniesieniem do odpowiednich zapisów w treści rozporządzenia lub schematu aplikacyjnego). Ponadto sytuacja, w której jedno z narzędzi wskazywanych jako oficjalne do sprawdzania poprawności danych APP wskazuje taki czy inny błąd, a drugie narzędzie nie sygnalizuje tego błędu, wprowadza brak możliwości jednoznacznej oceny i weryfikacji zgodności zbiorów danych z wymogami rozporządzenia oraz powoduje wprowadzanie w błąd zarówno obywateli jak i organy prowadzące rejestry MPZP i SUIKZP, a te ostanie naraża na potencjalne zarzuty dot. prawidłowego prowadzenia i udostępniania zbiorów danych.

 

"Rekomendujemy, aby w ramach usługi pobierania, dane przestrzenne zawarte w Zbiorach APP były udostępniane za pomocą:
  • usługi ATOM, dla pojedynczych APP;
  • usługi WFS, dla Zbioru APP."
Zapis ten jest w mojej ocenie błędny i niezrozumiały. Zgodnie z § 6. 2 rozporządzenia zbiory danych przestrzennych są podpisywane podpisem elektronicznym. Rekomendowanie usługi WFS dla celów pobierania zbiorów danych powoduje brak możliwości pobrania zbioru APP w jego dokładnej postaci tj. razem z wymaganym podpisem elektronicznym. Możliwe w przypadku usługi WFS kryteria definiowane przez użytkownika (jak choćby zapytanie o dane w innym układzie współrzędnych) będą powodować przetworzenie zbioru i zwrócenie go w innej postaci niż ta, która została pierwotnie podpisana. Ten problem nie dotyczy usługi ATOM, w której zbiór danych APP jest udostępniany dokładnie w takiej formie w jakiej został podpisany i zachowuje jednocześnie podpis cyfrowy. Dlatego być może doszło do pomyłki i zapis powinien być odwrotny – czyli usługa ATOM rekomendowana dla zbioru i WFS dla pojedynczego APP. 

W związku z powyższym wnoszę o poprawienie sformułowania na ww. stronie lub wyjaśnienie z czego wynika taka rekomendacja (na podstawie jakich przepisów lub standardów). 

Odpowiedzi proszę udzielić na skrzynkę ePUAP: /geo-system/skrytka 

Z poważaniem 
Zbigniew Malinowski 
/podpisano elektronicznie/