czwartek, 7 stycznia 2021

Podsumowanie funkcjonowania technologii ePODGiK w 2020 r.

Podsumowano kolejny rok funkcjonowania technologii ePODGiK firmy Geo-System Sp. z o.o.. W roku 2020 w powiatach korzystających z tej technologii zgłoszono i przetworzonych automatycznie niemal 60 000 prac geodezyjnych, a łączna liczba prac przetworzonych przez ePODGIK to 681 000.

Warto odnotować, że liczba składanych operatów elektronicznych w 2020 roku stanowi niemal trzykrotność względem roku 2019 ( 15000 w 2020 roku do 5500 operatów w 2019 roku).


Warto przypomnieć, że system ePODGiK został uruchomiony 13 lat temu jako dopełnienie technologii iGeoMap realizującej publikację danych PODGIK i usprawnia obecnie pracę kilkunastu ośrodków dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej. Umożliwia wykonawcom geodezyjnym zgłoszenie pracy geodezyjnej przez Internet, a jednocześnie automatycznie generuje materiały niezbędne do realizacji tych prac. Materiały geodeci otrzymują już po kilku lub kilkunastu minutach od zgłoszenia i opłacenia pracy. Funkcjonalność dostępna jest 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę. W systemie zarejestrowanych jest obecnie 2773 firm geodezyjnych i 2469 geodetów uprawnionych.

Poza obsługą wykonawców geodezyjnych w technologii ePODGiK wyróżnia się przede wszystkim moduł iGeoZUD realizujący automatyzację obsługi narad koordynacyjnych za pomocą środków komunikacji elektronicznej (tzw. ZUD). Moduł cieszy się dużym zainteresowaniem i funkcjonuje z powodzeniem w dwudziestu trzech powiatach – z czego w roku 2020 z modułu iGeoZUD zaczęły korzystać cztery nowe jednostki.


W 2020 roku za pomocą systemu iGeoZUD przeprowadzono łącznie niemal 8000 narad, które pozwalają wnioskodawcom i gestorom uczestniczyć w całym procesie bez konieczności przyjazdu do siedziby starostwa oraz generuje wszystkie dokumenty w postaci elektronicznej, co schematycznie przestawiono na ilustracji. Łączna liczba narad skoordynowanych za pomocą systemu ePODGIK to już ponad 17000.


Również w 2020 r. odnotowano znaczne wykorzystanie usługi związanej ze sprzedażą mapy zasadniczej, która jest dostępna w prawie wszystkich powiatach korzystających z technologii ePODGiK. Zakupiono już ponad 11 tys. map zasadniczych wg stanu archiwalnego co jest wynikiem ponad dwukrotnie lepszym niż w roku 2019. Tendencja ostatnich kilku miesięcy pokazuje, że w roku 2021 można się spodziewać jeszcze szerszego wykorzystania tej usługi.

Na koniec grudnia łączna liczba zakupionych map zasadniczych przekroczyła już 30000. Wykres ukazujący statystykę od początku działania usługi poniżej: