poniedziałek, 4 listopada 2019

Statystyki portali mapowych na koniec października 2019 r.

W dniu 1 listopada 2019 r. podsumowano kolejny miesiąc funkcjonowania portali mapowych w technologii e-mapa. Już od wielu miesięcy obserwujemy systematyczny wzrost użytkowników tych portali, a największą liczbę odsłon ma "Geoportal Otwartych Danych Przestrzennych" polska.e-mapa.net, który w październiku odwiedzony został ponad 148 000 razy. Jest to zarazem rekordowa liczba odwiedzin tego portalu. Wykres odwiedzin za ostatni rok w podziale na miesiące przedstawiono poniżej:


Przypominamy, że w celu ujednolicenia statystyk z innymi geoportalami urzędowymi od maja 2019 wszystkie urzędowe portale mapowe w technologii e-mapa.net są monitorowane w ramach rządowego serwisu widok.gov.pl. Zgodnie z terminologią wyznaczania odwiedzin serwis widok.gov.pl prezentuje dane o tzw. unikalnych użytkownikach w oparciu o mechanizmy Google Analytics. Uwzględniając tę metodę liczenia w październiku 2019 roku portale mapowe odwiedziło ponad 260 tysięcy unikalnych użytkowników. Dane Google Analytics są gromadzone od marca br.


W październiku 2019 roku w portalach mapowych w technologii e-mapa.net uruchomiono dodatkową usługę, za pomocą której można w łatwy sposób wygenerować profil wysokościowy terenu. Możliwe jest to dzieki opracowaniu przez GUGiK Numeryczneo Modelu Terenu (NMT) o siatce 1m x 1m.

Profil wysokości wyznacza się na podstawie narzędzia Pomiaru z poziomu portalu mapowego. Należy wyznaczyć odcinek na podstawie którego profil będzie generowany a następnie wybrać opcję "Pokaż profil wysokości".


Po kliknięciu przycisku „Pokaż profil wysokości” użytkownik zostaje przeniesiony do nowego okna aplikacji generującej profil, w którym na mapie poglądowej wyświetlona jest utworzona wcześniej linia wraz z informacją o jej łącznej długości. Poniżej znajduje się formularz, w którym możliwe jest ustalenie parametrów profilu tj. gęstości próbkowania (ustalenie liczby punktów leżących na linii, którym zostanie przypisana wysokość). Użytkownik może wskazać jedną z dwóch metod wyznaczenia punktów pomiarowych:
1. wybranie metody podziału odcinka co ustaloną liczbę metrów
2. podział linii na określoną liczbę segmentów.


Po wpisaniu parametrów i kliknięciu „Generuj profil” aplikacja tworzy listę punktów składających się na linię i dla każdego wywołuje usługę NMT w celu przypisania współrzędnej H.

Po pobraniu wysokości wszystkich punktów wyświetlany jest profil wysokościowy. Na mapie natomiast są wyznaczane punkty pomiarowe na linii. Zarówno mapa jak i profil są interaktywne i połączone między sobą: umieszczenie kursora nad wybranym punktem na mapie spowoduje wyświetlenie jego wysokości oraz wskazanie odpowiadającego mu miejsca pionową linią na profilu, wskazanie punktu na profilu spowoduje zaś podświetlenie miejsca na mapie.


Poza samym profilem system generuje również podstawowe informacje dotyczące jego długości oraz wysokości minimalnej, maksymalnej i średniej. Aplikacja pozwala na zachowanie pomiaru w postaci raportu PDF – w tym celu należy wybrać opcję „wydruk”.


Ponadto możliwe jest również wygenerowanie łatwej do skopiowania tabeli prezentującej współrzędne geograficzne i wysokość n.p.m. wszystkich punktów pomiarowych. Do zastosowań bardziej zaawansowanych możliwe jest generowanie wyników w postaci tzw. Geometrii WKT (Well Known Text), którą można wykorzystać w zewnętrznych systemach i programach. Oprócz usługi NMT rozwiązanie wykorzystuje również warstwę WMTS z cieniowaniem terenu (opartej o te same dane wysokościowe) jako podkład w oknie z mapą.