środa, 31 marca 2021

Statystyki portali mapowych na koniec marca 2021 r. oraz nowe opcje w funkcji wyznaczania tras dojazdu

W dniu 31 marca 2021 r. podsumowano kolejny miesiąc funkcjonowania portali mapowych w technologii e-mapa. Już od wielu miesięcy obserwujemy systematyczny wzrost użytkowników tych portali, a największą liczbę odsłon ma "Geoportal Otwartych Danych Przestrzennych" polska.e-mapa.net, który w marcu odwiedzony został ponad 278 000 razy. Jest to wynik przekraczający dotychczasowy rekord o ponad 50 tysięcy unikalnych użytkowników w przeciągu jednego miesiąca. Wykres odwiedzin za ostatni rok w podziale na miesiące przedstawiono poniżej:


Przypominamy, że w celu ujednolicenia statystyk z innymi geoportalami urzędowymi od marca 2019 wszystkie urzędowe portale mapowe w technologii e-mapa.net są monitorowane w ramach rządowego serwisu widok.gov.pl. Zgodnie z terminologią wyznaczania odwiedzin serwis widok.gov.pl prezentuje dane o tzw. unikalnych użytkownikach w oparciu o mechanizmy Google Analytics. Uwzględniając tę metodę liczenia w marcu 2021 roku portale mapowe odwiedziło 378 tysięcy unikalnych użytkowników. Jest to zarazem największa liczba odwiedzin portali mapowych w historii istnienia. Dane Google Analytics są gromadzone od marca 2019 roku.


Jednocześnie informujemy, że w ostatnim czasie została dodana nowa opcja do istniejącej już funkcji wyznaczania tras dojazdu. Do istniejącej opcji wyznaczania tras samochodowych zostały dodane dwie nowe, za pomocą których system wygeneruje trasę rowerową bądź pieszą z punktu A do punktu B wskazanego na mapie lub do dwóch konkretnych adresów.


Przypominamy również, że w marcu została uruchomiona walidacja plików GML APP w module e-mapa.net/app o czym można przeczytać w artykule na naszym blogu.