piątek, 28 grudnia 2018

Podsumowanie funkcjonowania technologii ePODGiK w 2018 r.

Podsumowano kolejny rok funkcjonowania technologii ePODGiK firmy Geo-System Sp. z o.o.. W roku 2018 w powiatach korzystających z tej technologii zgłoszono i przetworzonych automatycznie 54 000 prac geodezyjnych, a łączna liczba prac zgłoszonych i przetworzonych od 2008 roku to niemal 570 000.
Jednym z elementów technologii ePODGiK jest również obsługa operatu elektronicznego. W najbardziej zaawansowanym w tej dziedzinie ośrodku dokumentacji, czyli w Mińsku Mazowieckim ok. połowa wszystkich operatów to już operaty elektroniczne, co przedstawiono na wykresie poniżej.
Warto przypomnieć, że system ePODGiK został uruchomiony 11 lat temu jako dopełnienie technologii iGeoMap realizującej publikację danych PODGIK i usprawnia obecnie pracę kilkunastu ośrodków dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej. Umożliwia wykonawcom geodezyjnym zgłoszenie pracy geodezyjnej przez Internet, a jednocześnie automatycznie generuje materiały niezbędne do realizacji tych prac. Materiały geodeci otrzymują już po kilku lub kilkunastu minutach od zgłoszenia i opłacenia pracy. Funkcjonalność dostępna jest 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę. W systemie zarejestrowanych jest obecnie 2457 firm geodezyjnych i 2374 geodetów uprawnionych.
Poza obsługą wykonawców geodezyjnych w technologii ePODGiK wyróżnić można dynamicznie rozwijający się w powiatach moduł iGeoZUD realizujący automatyzację obsługi narad koordynacyjnych za pomocą środków komunikacji elektronicznej (tzw. ZUD).
Moduł cieszy się dużym zainteresowaniem i funkcjonuje z powodzeniem w powiatach: mińskim (minski.e-mapa.net), piaseczyńskim (piaseczynski.e-mapa.net), pruszkowskim (pruszkowski.e-mapa.net), żyrardowskim (zyrardowski.e-mapa.net), międzychodzkim (miedzychodzki.e-mapa.net), bartoszyckim (bartoszycki.e-mapa.net), węgrowskim (wegrowski.e-mapa.net),  iławski (ilawski.e-mapa.net), nowomiejski (nowomiejski.e-mapa.net), działdowski (dzialdowski.e-mapa.net), w Grodzisku Mazowieckim (grodziski.e-mapa.net) oraz w mieście Biała Podlaska (mbialapodlaska.e-mapa.net).
W roku 2018 za pomocą systemu iGeoZUD przeprowadzono łącznie ponad 2700 narad, które pozwalają wnioskodawcom i gestorom uczestniczyć w całym procesie bez konieczności przyjazdu do siedziby starostwa oraz generuje wszystkie dokumenty w postaci elektronicznej, co schematycznie przestawiono na ilustracji.
Również w 2018 r. odnotowano znaczne wykorzystanie usługi związanej ze sprzedażą mapy zasadniczej, która jest dostępna w prawie wszystkich powiatach korzystających z technologii ePODGiK. Na koniec grudnia łączna liczba zakupionych map zasadniczych przekroczyła już 13.000. Wykres ukazujący statystykę od początku działania usługi poniżej:
Warto wspomnieć również o rozwoju usługi e-Powiat obejmującej budowę intuicyjnego portalu mapowego dla obywateli oraz publikację usług sieciowych związanych z ewidencją gruntów i uzbrojeniem terenu i wielu innych przydatnych informacji. Obecnie 30 powiatów korzysta z tej technologii do komunikacji z obywatelem.